Euro 2020 | Turkey and Italy to kick off the delayed tournament tonight
Paris: With the Covid cloud still casting a shadow over the event,...
The Euro 2020, delayed from last year due to the outbreak of coronavirus pandemic, kicks off on Friday, June 11.
The delayed Euro 2020 tournament kicks off in Rome on Friday with a total of 24 teams playing across 11 cities.
Here is the Full Schedule of Euro 2020 matches (All timings are in Pakistan Standard Time (PST).
June 12, Saturday
Group A: Turkey vs Italy (12:00 am, Rome)
Group A: Wales vs Switzerland (6:00 pm, Baku)
Group B: Denmark vs Finland (9:00 pm, Copenhagen)
June 13, Sunday
Group B: Belgium vs Russia (12:00 am, St Petersburg)
Group D: England vs Croatia (6:00 pm, London)
Group C: Austria vs North Macedonia (9:00 pm, Bucharest)
June 14, Monday
Group C: the Netherlands vs Ukraine (12:00 am, Amsterdam)
Group D: Scotland vs Czech Republic (6:00 pm, Glasgow)
Group E: Poland vs Slovakia (9:00 pm, St Petersburg)
June 15, Tuesday
Group E: Spain vs Sweden (12:00 am, Seville)
Group F: Hungary vs Portugal (9:00 pm, Budapest)
June 16, Wednesday
Group F: France vs Germany (12:00 am, Munich)
Group B: Finland vs Russia (6:00 pm, St Petersburg)
Group A: Turkey vs Wales (9:00 pm, Baku)
June 17, Thursday
Group A: Italy vs Switzerland (12:00 am, Rome)
Group C: Ukraine vs North Macedonia (6:00 pm, Bucharest)
Group B: Denmark vs Belgium (9:00 pm, Copenhagen)
June 18, Friday
Group C: the Netherlands vs Austria (12:00 am, Amsterdam)
Group E: Sweden vs Slovakia (6:00 pm, St Petersburg)
Group D: Croatia vs Czech Republic (9:00 pm, Glasgow)
June 19, Saturday
Group D: England vs Scotland (12:00 am, London)
Group F: Hungary vs France (6:00 am, Budapest)
Group F: Portugal vs Germany (9:00 am, Munich)
June 20, Sunday
Group E: Spain vs Poland (12:00 am, Seville)
Group A: Italy vs Wales (9:00 pm, Rome)
Group A: Switzerland vs Turkey (9:00 pm, Baku)
June 21, Monday
Group C: North Macedonia vs Netherlands (9:00 pm, Amsterdam)
Group C: Ukraine vs Austria (9:00 pm, Bucharest)
June 22, Tuesday
Group B: Russia vs Denmark (12:00 am, Copenhagen)
Group B: Finland vs Belgium (12:00 am, St Petersburg)
June 23, Wednesday
Group D: the Czech Republic vs England (12:00 am, London)
Group D: Croatia vs Scotland (12:00 am, Glasgow)
Group E: Slovakia vs Spain (9:00 pm, Seville)
Group E: Sweden vs Poland (9:00 pm, St Petersburg)
June 24, Thursday
Group F: Germany vs Hungary (12:00 am, Munich)
Group F: Portugal v France (12:00 am, Budapest)
June 26, Saturday
2A vs 2B (9:00 pm, Amsterdam)
June 27, Sunday
1A vs 2C (12:30 am, London)
1C vs 3D/E/F (9:30 pm, Budapest)
June 28, Monday
1B vs 3A/D/E/F (12:00 am, Seville)
2D vs 2E (21:00 pm, Copenhagen)
June 29, Tuesday
1F vs 3A/B/C (12:00 am, Bucharest)
1D vs 2F (21:00 pm, London)
June 30, Wednesday
1E vs 3A/B/C/D (12:00 am, Glasgow)
July 2, Friday
QF1: Winner 6 vs Winner 5 (9:00 pm, St Petersburg)
July 3, Saturday
QF2: Winner 4 vs Winner 2 (12:00 am, Munich)
QF3: Winner 3 vs Winner 1 (21:00 pm, Baku)
July 4, Sunday
QF4: Winner 8 vs Winner 7 (12:00 am, Rome)
July 7, Wednesday
SF1: Winner QF2 vs Winner QF1 (12:00 am, London)
July 8, Thursday
SF2: Winner QF4 vs Winner QF3 (12:00 am, London)
July 12, Monday (PST)
Winner SF1 vs Winner SF2 (12:00 am, London)
Catch all the Sports News, Breaking News Event and Latest News Updates on The BOL News
Download The BOL News App to get the Daily News Update & Follow us on Google News.