math riddles

These math riddles will make you think a little bit

It costs $77 to buy B apples, B bananas, and A+B cherries. The price of an apple is $a, of a banana is $b, and of a cherry is $c. What do you get if you put together what Einstein and Pythagoras found? Raise your hand if you liked math the most in school. If you ask this question in

Loading...